Pirkka-Hämeen kätilöyhdistys kerääntyi tiistaina 5.3. vuosikokouksen merkeissä Kaupinojan saunalle. Jäsenistöä oli saapunut paikalle mukava määrä. Edellinen vuosi oli toimintakertomuksenkin mukaan aktiivinen ja tapahtumarikas.
Uuden hallitusvuoden kynnyksellä oli aika valita hallitukseen uudet jäsenet erovuoroisten tilalle. Puheenjohtaja Tuija Heinilä koki olevansa valmis astumaan syrjään yhdistyksen hallituksen vetovastuusta ja uudeksi puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti toimea jo aiemminkin hoitanut Päivi Toivonen.

Hallituksen riveihin saatiin myös täysin uutta verta. Uusi hallitus kokoontuu ensimmäisen kerran jo tulevalla viikolla järjestäytymiskokouksen merkeissä.

Varsinaisen kokouksen päätyttyä keskityttiin yhdessäoloon ruokailun ja rentoutumisen merkeissä. Kiuas kuumeni ja ilma avannon yllä täyttyi höyrystä kipakassa pakkassäässä. Koska koolla oli kätilöitä, pakkasta purevampaa oli vain huumori ja tuvan täytti ilo ja nauru.